ROK NA PRÍPRAVU SVADBY JE MÁLO. SPORIŤ POTREBUJETE MINIMÁLNE DVA ROKY
Vedeli ste, že svadba je prvou skúškou spoločného hospodárenia? Finančne sa na nej podieľajú obaja snúbenci, preto jej plánovanie musí byť postavené na vzájomnej dohode a prepracovanom rozpočte. „Stredne veľká svadba, s počtom hostí 50, pri započítaní všetkých položiek môže presiahnuť sumu 10 tisíc eur, na čo sa treba pripraviť. Najlepšia svadba je totiž za vlastné peniaze,“ hovorí Zuzana Fides, odborníčka na osobné financie z Partners Group SK. Snúbencom prináša návod, ako zvládnuť prípravy a financovanie svadby bez zbytočnej nervozity či prvej vážnej hádky.
Tak ako pri všetkých závažných finančných rozhodnutiach, aj v prípade svadby platí: najlepšia je svadba za vlastné a ideálne, aby nepoznačila chod domácnosti novomanželov po svadbe. Čakajú ich totiž iné finančné výzvy, ako vlastné bývanie či založenie rodiny. „Začať spoločný život úverom na vykrytie jedného, aj keď výnimočného, dňa by bol nesprávny štart. Preto odporúčam odkladať peniaze na svadbu aspoň dva roky vopred. Navyše, ak sa s úsporami správne narába, dokážu zarobiť niečo na úrokoch,“ vysvetľuje odborníčka. Zároveň dodáva: „Ak snúbenci predsa len potrebujú finančne pomôcť, lepšou cestou ako úver je pôžička od rodiny. Aj tú ale treba potvrdiť zápisnicou u notára.“
BEZ ROZPOČTU SA NEPOHNETE
Ak nepatríte medzi tých, ktorým rodičia od malička sporili na svadbu, jej financovanie bude na vás. Aj tu rozhodujú najmä čas a koľko si mesačne viete odložiť tak, aby to neohrozilo bežný chod či iné finančné záväzky. „Výšku odkladanej čiastky ovplyvňuje stanovený rozpočet. Je rozdiel, či plánujete svadbu za 5 000, 10 000 alebo až 20 000 eur,“ upozorňuje odborníčka. Súbežne so svadbou totiž treba aj naďalej tvoriť rezervu, sporiť si na dôchodok a nepoľaviť v iných finančných cieľoch, akým je predčasné splatenie hypotéky.
ROZHODUJE MIESTO A POČET HOSTÍ
Výšku svadobného rozpočtu výraznejšie ovplyvňuje výber regiónu a počet hostí. „S najväčšími rozdielmi v cenách sa stretnete pri svadobných priestoroch, zabezpečení prepravy a ubytovania pre hostí. Tie zvyčajne zabezpečujú hostitelia. „Treba si uvedomiť, že kaštiele a 4 až 5 hviezdičkové hotely sú výrazne drahšie, ako reštaurácie. Rovnako je rozdiel, či robíme svadbu v meste, alebo na vidieku,“ vysvetľuje Zuzana Fides. Rozdiely v regiónoch sú aj pri iných službách. Na konečnom rozpočte sa podpíše aj to, či sa snúbenci rozhodnú pre DJ-a, alebo kapelu. Rátať treba aj so zálohami pre kameramana, vizážistku, prenájom sály. „Každú položku odporúčam dôsledne zapisovať a kontrolovať napĺňanie rozpočtu,“ radí odborníčka.
POZNÁTE ODPOVEĎ NA SEDEM ZÁKLADNÝCH SVADOBNÝCH OTÁZOK?
OTÁZKA: CHCEME MALÚ ALEBO VEĽKÚ SVADBU?
Na začiatku je rozhodnutie, akú svadbu chcete mať. Veľkú s rodinou, priateľmi, známymi, kolegami, alebo skôr malú iba s najbližšími? Ak si ujasníte počty hostí, môžete začať s plánovaním a prípravou.
OTÁZKA: KTORÝ TERMÍN BUDE PRE NÁS IDEÁLNY?
Pri tejto otázke počítajte s dostatočným predstihom na nasporenie financií, ale aj so sezónnosťou. Najväčší záujem je o májové, júnové a septembrové termíny. Šibeničným termínom si oklieštite výber, navyše, rozhodnutia na poslednú chvíľu sú najdrahšie.
OTÁZKA: NA AKÚ SVADBU MÁME PENIAZE?
Platí pravidlo: bez rozpočtu hrozí predraženie. Stanoviť si ho treba najneskôr rok pred svadbou, ideálne dva roky vopred. Aj keď väčšina snúbencov počíta s vysokými položkami za prenájom, menu, dopravu či ubytovanie hostí, nižšie položky ako výslužka, dekorácie, pridávajú do rozpočtu až počas organizácie. „Všetko treba spísať pri plánovaní. Inak sa stane, že sa malé položky nabalia a v rozpočte vznikne diera,“ varuje odborníčka.
OTÁZKA: CHCEME SVADBU NA KĽÚČ, ALEBO SI JU ZORGANIZUJEME SAMI?
„Svoju svadbu by som si bez svadobnej agentky nevedela predstaviť,“ tvrdí Zuzana Fides. Je presvedčená, že svadobná agentúra vie presne, čo na svadbe nesmie chýbať. Zároveň spolupracuje s databázou dodávateľov, s ktorými má nastavené lepšie ceny, čím snúbenci ušetria nielen eurá, ale aj čas.
OTÁZKA: BUDE SVADBA V MESTE ALEBO NA VIDIEKU?
Priestory na svadbu by ste si mali rezervovať minimálne rok vopred. „Miesto hostiny je jednou z najvyšších položiek v rozpočte. Preto si hneď na začiatku stanovte maximálnu sumu za priestory. Všetky možnosti si zapisujte do zápisníka, v ktorom máte spísaný rozpočet, svadobné inšpirácie a kontakty na ľudí, s ktorými budete dohadovať podmienky,“ radí odborníčka.
OTÁZKA: S ČÍM VŠETKÝM TREBA POČÍTAŤ?
Ďalšími položkami, ktoré by nemali v rozpočte chýbať, sú hudba, kaderník, vizážista, fotograf a kameraman, svadobné šaty, oblek pre ženícha, pozvánky, obrúčky, svadobná torta, koláče a výzdoba. Aj pri týchto položkách je dobré s dodávateľmi začať diskusiu približne rok pred svadbou. Dobrým riešením ako si vytipovať dodávateľov, sú svadobné veľtrhy. Navyše sa dostanete k akciovým cenám, čím ušetríte nemalé peniaze.
OTÁZKA: KOĽKO ČASU POTREBUJEME NA ÚRADY?
Pri úradoch treba počítať aspoň s tromi mesiacmi na vybavenie povolení a dokladov. Rovnaký čas bude potrebný aj na doladenie detailov okolo svadby. No a najdôležitejšie – nezabudnite rozposlať pozvánky taktiež aspoň tri mesiace pred termínom. Hostia budú mať dostatok času na prípravu a vy budete mať prehľad o účasti.
SVADOBNÝ ROZPOČET PRI 50 HOSŤOCH A 10 DEŤOCH
Kurzy tanečnej: 200 eur
Miesto na svadbu: od 0 až po 3 000 eur
Ubytovanie pre hostí: 1 250 eur
Svadobné menu: 1 800 eur
Občerstvenie na stoloch: 100 eur
DJ: 350 eur
Živá hudba: 350 eur
Fotograf: 400 eur
Kameraman: 350 eur
Svadobné obrúčky: 400 eur
Svadobná výzdoba: 1 200 eur*
Svadobné a popolnočné šaty: 500 eur
Oblek: 400 eur
Doplnky (topánky, šperky): 200 eur
Líčenie a kaderník: 200 eur
Alkoholické a nealkoholické nápoje: 700 eur
Oznámenia, menu lístky: 100 eur
Darčeky pre hostí: 100 eur
Koláče, torta: 300 eur
Úradné poplatky: 400 eur
Spolu: 12 300 eur
*zahŕňa výzdobu priestorov, svadobného auta, živé kvety, pierka, svietniky, kytičky pre družičky. Položka môže byť výrazne iná v závislosti od výberu kvetov, alebo pokiaľ výzdobu zabezpečí hotel.
V príklade vyšla orientačná suma 12 300 eur. Na túto sumu odporúča Zuzana Fides prípravu minimálne dva roky vopred, mesačná čiastka sporenia je 512 eur. Odkladať ju treba na špeciálny sporiaci účet hneď po výplate.
TIPY ODBORNÍKA, AKO UŠETRIŤ NA SVADBE:
- Ak svadbu robíte v meste, kde väčšina hostí býva, ušetríte na ubytovaní
- Pred rezerváciou priestoru na svadbu si zistite, či v cene prenájmu nie je aj výzdoba
- Overte si, či sa dá zabezpečiť vlastné občerstvenie. Na alkohole tak môžete ušetriť 50 až 60 %
- Pri výzdobe a výbere sezónnych kvetov sa rovnako dajú ušetriť nemalé peniaze