Sporenie môže byť aj adrenalínom
Pripraviť sa finančne na budúcnosť znamená rozumne investovať. No všetky vedomosti vám budú zbytočné, pokiaľ nebudete mať čo investovať. Ak máte problém s tvorbou úspor, možno nájdete inšpiráciu v šikovných trikoch.
Odkladať si bokom časť príjmu nie je jednoduché. Na prebudenie pudu míňať netreba ani chodiť po nákupných centrách, reklamy útočia už po pripojení na internet. Odolať v takomto prostredí nie je jednoduché. Ale ani nemožné.
Zbavte sa drobných
Ak často platíte v hotovosti, je len otázkou času, kedy vám peňaženka zhrubne kvôli množstvu drobných mincí. Pokiaľ je to aj váš prípad, je pravdepodobné, že pri platení v obchodoch netestujete trpezlivosť pokladníčky (a ani ľudí stojacimi za vami) a radšej siahnete po väčšej bankovke. Výsledkom je výdavok, ktorý množstvo drobných mincí v peňaženke zvýši ešte viac.
Najjednoduchšou radou je peňaženku pravidelne vyprázdniť. Nie minutím všetkých drobných mincí v nej, ale odložení jej kovového obsahu bokom. Netreba tak robiť každý deň, postačí napríklad na konci týždňa. Ak vám to znie ako lacný trik, nedajte na prvý dojem. Vedci na sérii experimentov ukázali, že pri platení bankovkami a mincami uvažujeme odlišne. Keď pri platení používame len mince, zvyčajne nimi zaplatíme aj to, čo by nám pri platení bankovkami pripadalo ako príliš drahé. Navyše, hodnotu mincí, ktoré máme k dispozícii, zvyčajne odhadujeme nižšiu ako v skutočnosti. Schválne: skúste z hlavy povedať, akú sumu tvoria mince vo vašej peňaženke, bez toho, aby ste sa do nej pozreli.
Cesta najmenšieho odporu
Keď pochopíte dôležitosť tvorby úspor, možno si poviete, že začnete so stovkou mesačne. Ak takéto rozhodnutie urobíte spontánne, riskujete, že prestrelíte. Keď sa vám potom neskôr nepodarí vlastný plán dodržať, znechutene s ním úplne prestanete. Takáto možnosť je horšia, ako keby ste si bokom odkladali menšie sumy.
Trikom, ktorý môže pomôcť, je malá hra na zisťovanie vlastných limitov. Jej princíp je jednoduchý: keď začnete sporiť, odložte si bokom päť eur. Keď to dokážete v prvom týždni bez toho, aby vám táto suma citeľne chýbala, super. Krokom číslo dva je zvýšenie sumy o ďalších päť eur. Opäť bez problémov? Dokážete to aj so sumou vyššou o ďalších päť eur?
Zámerom tohto postupu je zistenie úrovne úspor, ktorá je už pre vás privysoká. V tomto prípade sa stačí vrátiť na sumu, ktorá predchádzala poslednému navýšeniu. Takýmto spôsobom sa prinútite prekročiť limity svojej zóny komfortu a finančných možností, ich prestrelenie je však v tomto prípade žiaduce. Ak napríklad zistíte, že týždenne nedokážete usporiť 35 eur, môžete sa pokojne vrátiť k sume 30 eur a vedieť, že tejto úrovne sa dokážete spoľahlivo držať. Napadlo by vám, že ak by tieto sumy sedeli na vaše finančné možnosti, ročne tak dokážete nasporiť až 1 490 eur? Dobrá správa je, že ak sa z tvorby úspor stane zvyk, posunú sa aj limity vašej zóny komfortu a 30-eurová týždenná úspora už viac nebude neprekonateľnou prekážkou.
Vytvorte si vlastnú lotériu
Najefektívnejšie sa úspory tvoria vtedy, keď nad nimi príliš neuvažujete a sporíte automaticky. Napríklad prevodom z bežného účtu krátko po výplate. Takýmto spôsobom viete, že minúť môžete to, čo máte k dispozícii. Sporenie však môže mať aj adrenalínovú podobu. Bude sa páčiť lotéria, v ktorej nemôžete prehrať?
Začnime s tým, čo má sporivá lotéria spoločné so skutočnou číselnou lotériou. V oboch prípadoch je nevyhnutným predpokladom podanie tiketu. Keď sa rozhodnete hrať sporivú lotériu doma, tiketom môže byť kúsok papiera s napísanými piatimi číslami. Každý tiket bude mať určenú výšku vkladu (napríklad 5 eur). Všetky vložené peniaze pôjdu do banku. Raz za týždeň sa uskutoční žrebovanie, a ak sa niekomu podarí uhádnuť správnu kombináciu, získa určenú časť dovtedy vytvorených úspor. Žrebovanie by malo byť náhodné a počet čísel, z ktorých možno vyberať päť, dostatočne veľký (ideálne okolo 60 – 80).
Je možné v takejto lotérii vyhrať? Určite áno – a nie málo. Dôležitejšia otázka je však iná: Je možné v takejto lotérii prehrať? Kým v jej klasickej podobe to pravda je, v našej sporivej lotérii nie. Všetky stavené peniaze ostávajú v domácom banku, pripravené pre svojho budúceho výhercu. Pri dostatočne veľkej ponuke čísel, z ktorých bude možné vyberať tipy, je šanca na uhádnutie všetkých piatich čísel mizivá. Pri 60-číselnej lotérii je počet všetkých možných päťčlenných kombinácií 5 461 512, pravdepodobnosť uhádnutia tej správnej je teda 1 : 5 461 512, čo je 0,000018 percenta. Šanca uhádnuť výhernú päticu z 80 náhodných čísel je 1 : 24 040 016, s pravdepodobnosťou výhry 0,00000416 percenta. Rodina, od ktorej autor tohto textu počul o sporivej lotérii po prvýkrát, si takouto formou rýchlo nasporila na auto aj niekoľko dovoleniek. Deti si síce chceli za výhru kúpiť niečo iné ako rodičia, všetci však prispievali k tvorbe rodinných úspor.