Stávka na istotu na začiatku, masívne straty na konci
Tradičnou výhradou voči aktívnemu investovaniu je jeho závislosť od vyhľadávania jedinečných investičných príležitostí. Čo kúpiť? Do čoho investovať? Urobiť tak teraz? Alebo počkať ešte? Menej diskutovaným problémom je však aj to, kedy vybranú investíciu predať.
O tom, či vybraná investícia bola dobrá alebo zlá, nerozhodujú podmienky pri jej kúpe, ale pri predaji.
Keď finančným trhom bolo jasné, že centrálne banky na čele s americkým Fedom budú dlhšie obdobie sprísňovať menovú politiku a dvíhať úrokové sadzby, stávkou na istotu výnosov boli dlhopisy. Keď cena peňazí stúpa, trhová hodnota dlhopisov klesá. Množstvo hedžových fondov stavilo práve na túto logiku. Pomocou tzv. predajov nakrátko možno profitovať aj z poklesov na trhoch.
Panika, ktorá medzi investormi vypukla po kolapse Silicon Valley Bank a obavy z prepuknutia novej krízy bankového sektora, vyvolala silný dopyt po bezpečných aktívach. Takých, ktoré by umožnili bez veľkého rizika prečkať aj turbulentné časy. Investičným útočiskom sa stali práve dlhopisy. Vlna záujmu o ne vytiahla nahor ich cenu spôsobom, aký si málokto dokázal predstaviť. Na ilustráciu: výnosy z dvojročných amerických dlhopisov padli najrýchlejšie od roku 1987. Hedžové fondy, ktoré ich predtým predali nakrátko (čo dávalo zmysel), sa odrazu potrebovali svojich špekulatívnych pozícií zbaviť. To znamenalo ďalšie nákupy inak bezpečných dlhopisov, ktoré sa tak stali ešte drahšími.
Medzi prominentnými menami, ktoré otrasy v bankovom sektore postihli najviac, bol napríklad fond Haidar Capital. Vďaka dlhopisom vykázal za rok 2022 výnos takmer 200 %, no zásluhou nich len v prvej polovici marca prerobil tretinu svojho majetku.
Podobných príbehov pribudlo v posledných týždňoch viacero. Je takmer vylúčené, že individuálni investori sa v niektorom z nich nájdu. Napriek tomu by nemali ostať nepovšimnuté. Spôsobov, akým možno prichádzať o peniaze, určite nie je konečný počet.