Sú návody na úspech nanič?
Vo výkladoch kníhkupectiev sa nedajú prehliadnuť. Ponúkajú zaručené návody na úspech v živote, práci, vo vzťahoch. Patria im najlepšie miesta vo výkladných skriniach, pretože sa vynikajúco predávajú. Kto by nechcel raz a navždy spoznať účinných recept na splnené sny? A to všetko v jednej knihe? Otázka je, či je niečo také vôbec možné.
Vo výkladoch kníhkupectiev sa nedajú prehliadnuť. Ponúkajú zaručené návody na úspech v živote, práci, vo vzťahoch. Patria im najlepšie miesta vo výkladných skriniach, pretože sa vynikajúco predávajú. Kto by nechcel raz a navždy spoznať účinných recept na splnené sny? A to všetko v jednej knihe? Otázka je, či je niečo také vôbec možné.
Na internete nie je problém nájsť skeptikov, ktorí poznajú jednoznačnú odpoveď. To, že takéto návody nefungujú, môže podľa nich dokázať každý, kto si nimi prešiel a žiadny úspech sa nedostavil. Potvrdením je aj opačná situácia – napríklad úspešný podnikateľ, ktorý nikdy žiadnu podobnú knihu nečítal. A celá argumentácia je tým vybavená.
Úplne chybná logika
Pokiaľ sa vám na tomto spôsobe uvažovanie niečo nepozdáva, ste na správnej stope. Nech sú už knižné návody na čokoľvek, len málokto ich chápe tak, že stačí sa dopracovať na záver poslednej kapitoly a úspech už klope na dvere. V takom prípade by zrejme nebolo nič jednoduchšie ako kúpiť si knihu „50 najväčších golfových lekcií storočia“ a začať žať úspechy a miliónové šeky na najprestížnejších svetových greenoch. Nevtipkujeme, uvedený názov nie je vymyslený, v Amazone túto knihu možno kúpiť za približne 10 eur. Úspech nie je nikdy výsledkom čítania, ale konania.
A čo úspešní ľudia, ktorí v živote po žiadnej podobnej literatúre nesiahli? Ani oni nie sú dôkazom toho, že takéto návody sú zbytočné. Brit Richard Branson opustil školu ako šestnásťročný, čo jeho učitelia považovali za dôkaz lenivosti. V polovici 60. rokov minulého storočia o dyslexii – poruche znemožňujúcej čítanie – vedeli málo aj doktori, nieto učitelia. Nebolo pochýb, že mladý podnikavý muž určite nebude fanúšikom kníh, napriek tomu sa mu podarilo vybudovať konglomerát s názvom Virgin Group. So značkou bol najskôr spájaný len obchod s vinylovými platňami, dnes ju nesie aj firma organizujúca privátne lety do vesmíru. Úspech R. Bransona bol výsledkom konania, nie toho, čo dokázal prečítať. Paradoxom je, že teraz o svojej ceste za ním píše knihy ako na bežiacom páse.
Rôzne cesty k úspechu
Nech by ste siahli po ktorejkoľvek oblasti ľudskej činnosti, všade by ste našli prototypy úspešných ľudí. Keďže čítate newsletter Partners News, je prakticky isté, že Warren Buffett nie je pre vás neznáme meno. Pre mnohých jeho nasledovateľov je to žijúca legenda finančných trhov, najlepší investor na svete. O tom, ako vyberá akcie, ktoré nakupuje, boli napísané desiatky knižných titulov. Mohlo by sa zdať, že ak niekto chce svoje peniaze na trhoch výrazne zhodnotiť, nemá čo riešiť.
Až na malú chybičku krásy. Nech by ste si prečítali ktorúkoľvek knihu o ňom a jeho investovaní, určite sa z vás nestane nový klon „čarodejníka z Omahy“. Ak by ste sa o to napriek tomu pokúsili a o dva-tri roky nedosiahli žiadny pokrok, brali by ste to za dôkaz, že W. Buffett je v skutočnosti podvodník? Vtip je v tom, že spôsob investovania à la Warren Buffett nie je jediný spôsob, akým sa na trhoch dajú zhodnotiť peniaze. Sú aj iné, a v nejednom prípade aj efektívnejšie metódy. Typickým príkladom môže byť Ed Seykota, ktorý v 70. rokoch začal na prvých dostupných počítačoch s použitím diernych štítkov testovať mechanické modely investovania, pri ktorom investorov v žiadnom prípade nezaujímajú údaje z výročných správ alebo prospektov a namiesto toho vyhľadávajú rodiace sa trendy. E. Seykota nikdy nevlastnil žiadnu investičnú spoločnosť, jeho meno nepozná dokonca ani väčšina finančných žurnalistov. Napriek tomu patrí k ľuďom, ktorí na trhoch dokázali štartovací účet s 5 000 USD zhodnotiť počas dvanástich rokov na 15 000 000 USD.
Podobných príkladov je na finančných trhoch mnoho a každý z nich je odlišný. Niekto je o svojom prístupe a spôsobe uvažovania ochotný napísať knihu, iní ostávajú radšej v úzadí, mimo televíznych kamier. Navyše, hoci ciest k úspechu je mnoho, neznamená to, že každý môže ísť po ktorejkoľvek.
Môže sa zdať, že čítanie kníh o úspechoch iných má bližšie skôr k mrhaniu času ako k dobrej investícii. Pri takýchto súdoch je však čierno-biele videnie skôr na škodu. Ak možno podobnú literatúru odporúčať, tak z dôvodu, o ktorom dosiaľ reč nebola. Príbehy, skúsenosti a odporúčania ľudí považovaných za prototypy úspechu spája viacero spoločných ingrediencií. Napríklad vieru v seba. Nik sa nestal úspešným, ak možnosť dosiahnutia cieľa vopred vylúčil. Alebo dôležitosť prekonávania prekážok a neúspechov, na ktoré v určitej fáze natrafí každý. Netreba však strácať z pamäti základný fakt: Úspech nie je nikdy výsledkom čítania,ale konania.