Svet ovládol bitcoinový ošiaľ. Kvôli ETF fondom
Na burzu prichádzajú prvé ETF fondy, ktoré investujú do najpopulárnejšej kryptomeny.
Americká Komisia pre cenné papiere (SEC) vydala začiatkom januára súhlas so spustením 11 ETF fondov, ktoré budú investovať priamo do bitcoinu. Stalo sa tak len 14 mesiacov po páde tretej najväčšej kryptomenovej burzy na svete – FTX.
Rozhodnutie regulátora vyvolalo celosvetovú eufóriu. „SEC schválil bitcoinové ETF fondy pre bežných investorov,“ napísal The Wall Street Journal. Význam prelomového rozhodnutia zhrnul do jedinej vety: „Verejne obchodované fondy umožnia investorom kupovať bitcoin s rovnakou ľahkosťou ako akcie alebo podielové fondy.“
Na zozname inštitúcií, ktoré ponúknu bitcoinové ETF fondy, sú najväčšie mená investičného sveta, aj menej známi poskytovatelia. To zaručuje, že o tzv. spotových fondoch sa bude písať a hovoriť všade. Naozaj dôležitých otázok (a aj odpovedí na ne) je však len zopár.
Prečo je vôbec okolo nových ETF fondov tak rušno?
Americký regulátor trhu s cennými papiermi mal na stole žiadosti o vytvorenie týchto fondov celé mesiace. Z pohľadu finančných inštitúcií sa otvárajú brány úplne novému biznisu, v ktorom pôjde o rádovo miliardy dolárov. Odtrhnúť si časť z neho pre seba chce každý správca ETF fondov, zabehnutí aj nováčikovia.
Pre bežných ľudí ponúkajú fondy na tzv. spotové bitcoiny jednoduchú možnosť investovať do nich. Získať bitcoiny nie je triviálna záležitosť, aj keď si odmyslíme relatívne zložitý technologický proces ich ťaženia. Tomu rozumie len veľmi málo ľudí, preto sa nové ETF fondy javia ako atraktívne.
Spotové bitcoiny?
ETF fondy, prostredníctvom ktorých by bolo možné investovať do najpopulárnejšej kryptomeny, už nejaký čas v Amerike existujú. Peniaze v nich však nie sú investované priamo do bitcoinov, ale kupujú sa za ne tzv. futures kontrakty na bitcoin. Každý takýto kontrakt je v podstate dohodou o dodaní presne stanoveného počtu bitcoinov v určitom dátume pri vopred známej cene.
Takýto spôsob obchodovania je štandardom na komoditných trhoch. Keby ste investovali napríklad do ropy, v skutočnosti by ste sa stali majiteľmi kontraktu na dodávku určitého počtu barelov ropy v konkrétny deň. Nemuseli by ste sa báť, že vám za domom zatrúbi kuriér s tankerom naplneným ropou.
ETF fondy na spotový bitcoin nebudú investovať do takýchto kontraktov, ale budú nakupovať najstaršiu kryptomenu priamo. To je hlavná zmena pri nových ETF fondoch.
Znamená to, že kryptomeny sa už oficiálne považujú za novú triedu aktív?
Vydanie súhlasného stanoviska pre nové ETF fondy neznamená, že kryptomeny sa začínajú považovať za štandardné finančné produkty, akými sú napríklad akcie či dlhopisy. Predseda SEC Gary Gensler v písomnom stanovisko regulátora na to vyslovene upozornil: „Hoci sme schválili uvedenie na burzu a obchodovanie s ETF na spotový bitcoin, nevyjadrujeme mu týmto naše schválenie ani podporu.“ Investori by podľa neho mali byť opatrní, investície do bitcoinu ostávajú naďalej spojené „s nespočetnými rizikami“.
Budú môcť do nových ETF fondov investovať aj Slováci?
S takmer 100-percentnou istotou nie. ETF fondy, do ktorých by mohli investovať nielen Slováci, ale všetci investori z EÚ, musia spĺňať rad špecifických kritérií. Dosiaľ ich nespĺňajú ani tie najväčšie americké ETF fondy, ktoré kopírujú zavedené akciové indexy ako S&P 500 či Nasdaq.
Bolo by naivné očakávať, že nové ETF fondy na spotový bitcoin pôjdu hneď v ústrety európskym investorom.
Takže ak by niekto chcel investovať do bitcoinu prostredníctvom ETF fondu, napríklad kvôli daňovému zvýhodneniu, má smolu?
To určite nie. Málokto o tom vie, no Európa je už v tomto smere niekoľko mesiacov pred USA. Už v roku 2021 dostal zelenú prvý európsky ETF fond na spotový bitcoin. No kým v Amerike dokážu finančné inštitúcie uviesť na trh nový ETF fond hneď na druhý deň po jeho formálnom schválení, v Európe to trvá aj dva roky.
Práve toľko trvalo, kým sa na burzu v Amsterdame reálne dostal spomínaný európsky ETF fond. Európski investori tak mali možnosť investovať do najpopulárnejšej (a najstaršej) kryptomeny na svete ešte v minulom roku.
Stále je reč len o bitcoine, to však nie je jediná populárna kryptomena na svete. Sú alebo budú podobné ETF fondy aj v tomto prípade?
Je pravda, že aktuálna vlna eufórie sa týka len ETF fondov, cez ktoré možno investovať iba do bitcoinu. Americký regulátor však už rieši aj žiadosti o vytvorenie ďalších fondov, ktoré sú zamerané aj na ďalšie kryptomeny. Najmä na ether – po bitcoine druhú najväčšiu a najobchodovanejšiu. Je možné, že takéto fondy prídu na trh už počas tohto roku.
Najdôležitejšia otázka: má zmysel investovať do týchto ETF fondov?
To, že niečo možno na burze kúpiť alebo predať, ešte neznamená, že to je vhodná investícia. Kryptomeny – a najmä bitcoin – v posledných rokoch predviedli také prudké vzostupy a pády, že by pri nich ošediveli aj zbehlí investori.
Bola by chyba dávať do podobných ETF fondov podstatnú časť úspor. Mnohí vnímajú kryptomeny ako investičnú skratku k rýchlym a vysokým výnosom, ale takéto skratky nefungujú. Nemožno sa na ne spoľahnúť. Pokiaľ už investujete a riadite sa pritom stratégiou, s ktorou ste spokojní, bitcoinovú eufóriu pokojne ignorujte.