SVIATKY BUDÚ PRE SLOVÁKOV TENTO ROK DRAHŠIE
Za nákup na veľkonočný stôl si aj tento rok priplatíme. Podľa aktuálnych výpočtov spoločnosti PARTNERS nás tohtoročná Veľká noc môže vyjsť viac ako 300 eur. Je to v priemere o 5 % viac ako vlani. Viac zaplatíme najmä za potraviny, naopak, dekorácie mierne zlacneli.
Po ekonomicky náročnom období a inflácii, ktorá sa podpísala pod minuloročný nárast výdavkov na veľkonočné sviatky o viac ako pätinu (21%), pocítia slovenské domácnosti tento rok mierne zvýšenie cien. Veľká noc a náklady na prípravu na tieto sviatky patria k jednorazovým výdavkom, ktoré vedia významne zaťažiť rodinný rozpočet.
Koľko nás bude stáť Veľká noc?
V žiadnej domácnosti nesmie chýbať sviatočný stôl s kraslicami, majonézovým šalátom, šunkou, vajíčkami a ďalšími dobrotami. Veľkonočný pondelok sa zas nezaobíde bez oblievačky, pohostenia a odmeny pre šibačov. „Najviac zdraželi potraviny, konkrétne majonéza, vajíčka, údeniny, ale aj chlieb a nápoje, alkoholické aj nealkoholické,“ hovorí Jana Trogová, odborníčka na osobné financie z PARTNERS. Ceny za suroviny na pečenie vzrástli oproti minulému roku približne o 13 %, dobroty na veľkonočný stôl o 8 %.
Celkové náklady na sviatky, ak nerátame náklady na cestovanie, dosiahnu podľa výpočtov PARTNERS sumu približne 306 eur. V tejto sume sú zarátané suroviny na pečenie, veľkonočná hostina pre rodinu, aj pohostenie pre návštevu a odmeny pre šibačov.
Z čoho financovať veľkonočné nákupy?
Pre slovenskú domácnosť nie sú výdavky na Veľkú noc zanedbateľné. Odborníčka na financie odporúča vykryť náklady na sviatky z bežného rozpočtu, no ak vychádzate natesno, oplatí sa na účely sviatkov šetriť vopred. Ak si pravidelne neplánujete svoje výdavky na sviatky vopred, môžete sa dostať do finančnej tiesne.
„Voľba očakávaných výdavkov pre sviatky by mala byť vždy prioritou, aby ste udržali svoj finančný plán v súlade s aktuálnymi možnosťami. Veľkonočné sviatky sú obdobím radosti a osláv, no nezabudnite, že aj pri prípravách na ne je dôležité mať pod kontrolou svoje financie,“ radí odborníčka.
Nesiahajte na finančnú rezervu
Zároveň upozorňuje, že na účely sviatkov nie je vhodné využívať finančnú rezervu, ktorú si vytvárame na neočakávané výdavky. „Táto rezerva je primárne určená na neočakávané životné situácie, nie na financovanie sviatkov, ktoré sú pravidelnou súčasťou roka,“ varuje Jana Trogová z PARTNERS.
Uplynulé krízové roky nám ukázali, aké dôležité je mať finančnú rezervu. Tí, čo ju mali, zvládli ťažké obdobia s väčšou ľahkosťou a mali viac času prispôsobiť sa novým podmienkam. Preto si urobte čas na dôkladné plánovanie svojich financií a nezabudnite na rezervu. Aj keď je financovanie sviatkov dôležité, je ešte dôležitejšie mať dostatočné finančné základy na zvládnutie nečakaných udalostí.
Odborníčka PARTNERS Jana Trogová odporúča 4 zásady, ako sviatky finančne zvládnuť:
- PLÁNUJTE VOPRED. Pred sviatkami si stanovte rozpočet a predvídateľné výdavky. Udržujte si prehľad nad svojimi financiami a prispôsobte svoje výdavky aktuálnym možnostiam.
- NESIAHAJTE NA REZERVU. Majte dostatočnú rezervu na neočakávané výdavky, ale aj na sviatky. Rozdeľte ju tak, aby ste mohli čerpať z očakávaných výdavkov, ale zachovali si dostatočnú rezervu pre nepredvídané udalosti.
- REZERVU ČO NAJSKÔR OBNOVTE. Ak použijete časť rezervy na sviatky, čo najrýchlejšie ju obnovte. Rezerva by mala slúžiť na neočakávané udalosti, nie na bežné výdavky.
- UČTE DETI FINANČNEJ GRAMOTNOSTI. Vyšibané peniaze nedovoľte deťom ihneď minúť. Je to pre ne príležitosť naučiť sa narábať s peniazmi.
Vyšibané peniaze sú skvelou školou finančnej gramotnosti pre deti
Malí šibači často prinesú domov výslužku v podobe peňazí. Pre dieťa je aj 30 eur závratná suma. Rodičia môžu tieto peniaze využiť na rozvoj finančnej gramotnosti, ktorá sa dieťaťu v živote naozaj zíde.
Rodičom odborníčka na financie odporúča stanoviť jasné pravidlo 50:50. Polovicu sumy môžu deti minúť na niečo, po čom dlhšie túžili, napríklad na hračku či vstupenky do kina. Zvyšnú polovicu by mali odložiť pre budúcnosť. Tento prístup učí deti zodpovednosti a disciplíne.
„Pamätajme si, že učenie detí o zodpovednom nakladaní s financiami je dlhodobý proces, ktorý začína od malička. Vyšibané peniaze môžu byť vynikajúcou príležitosťou na začatie tejto dôležitej výchovy, ktorá bude mať prospech aj v dospelosti,“ vysvetľuje Jana Trogová, odborníčka na osobné financie z PARTNERS.
Je dôležité vysvetliť deťom, že aj tieto peniaze majú svoju hodnotu a niekto musel za ne pracovať. Vyšibané peniaze by nemali byť určené na okamžitú spotrebu, ale môžu byť investované alebo uložené na naliehavé výdavky v budúcnosti.