Ticho po bitcoinoch
Ešte koncom roku 2013 bol bitcoin neprehliadnuteľným fenoménom. Nová kryptomena nebola len témou pre hackerské či technologické komunity, pozornosť jej venovalo každé médium. Dnes je už článkov o bitcoine podstatne menej. Čo sa odvtedy stalo s menou, v ktorej neexistuje žiadna bankovka?
Ešte koncom roku 2013 bol bitcoin neprehliadnuteľným fenoménom. Nová kryptomena nebola len témou pre hackerské či technologické komunity, pozornosť jej venovalo každé médium. Dnes je už článkov o bitcoine podstatne menej. Čo sa odvtedy stalo s menou, v ktorej neexistuje žiadna bankovka?
Hystéria okolo novej kryptomeny spred roka a pol mala svoj dôvod. Technologickí nadšenci si mohli bitcoiny kúpiť ešte v roku 2011 za cenu okolo 30 amerických centov za jeden bitcoin. Ešte v tom istom roku sa jeden bitcoin predával za viac ako 30 dolárov, čo zodpovedá nárastu o vyše 9 900 %.
To, čo vyzeralo ako obrovská bublina, bolo však len nepatrným pohybom v porovnaní s tým, čo prišlo neskôr. Na konci novembra 2013 sa cena jedného bitcoinu vyšplhala na historický rekord 1 242 dolárov a médiá sa predháňali v správach o tom, ako nový fenomén finančného sveta stvoril ďalších milionárov. Odvtedy sa situácia výrazne zmenila. Správ o kryptomene, ktorej tvorca ostáva pre svet naďalej anonymný, je ako šafranu. Všetko však nasvedčuje tomu, že bitcoiny si razia cestu k tomu, aby ich raz nepovažovali len za technologickú „vychytávku“, ale za funkčnú alternatívu peňazí, na ktoré sme dnes zvyknutí.
Súčasť nového megatrendu
Začiatkom tohto roku prišla z USA správa o vytvorení prvej bitcoinovej burzy. Až dosiaľ bolo možné kryptomenu nakupovať alebo predávať prostredníctvom špecializovaných firiem, ktoré si sami určovali kurz nákupu aj predaja. Coinbase, ako sa nová burza volá, tento model mení. Kryptomenu bude naďalej predávať aj kupovať, no nebude súčasťou transakcie. Z pohľadu klientov bude fungovať ako sprostredkovateľ medzi ďalšími obchodníkmi.
O tom, že zakladatelia prvej bitcoinovej burzy sa vybrali správnym smerom, je presvedčená aj americká banka Goldman Sachs. Virtuálna mena je súčasťou „megatrendu“, ktorý v budúcnosti zmení podobu finančného sektora, tvrdí banka v analýze, ktorú predstavila minulý mesiac. Podľa nej v súčasnosti existuje na svete okolo 100-tisíc firiem, ktoré akceptujú platby v bitcoinoch, a ich počet sa v nasledujúcich dvoch rokoch má citeľne zvýšiť.
O technológiu, ktorá stojí na bitcoinoch, prejavilo záujem aj viacero firiem, ktorých mená nepatria pod rozlišovaciu schopnosť našincov. Po americkom Google javí živý záujem v tejto oblasti aj francúzsky telekomunikačný operátor Orange, ktorý chce do roku 2020 investovať až do piatich stoviek bitcoinových startupov.
Na Slovensku ticho
Kým vo svete je okolo bitcoinov naďalej živo, na Slovensku to vyzerá, akoby táto téma nezaujímala nikoho. Vo dvoch najväčších mestách už možno nájsť „bankomaty“, s pomocou ktorých si záujemcovia môžu zmeniť reálne eurá za bitcoiny vo svojej virtuálnej peňaženke, ale na ich zrátanie by ste ani nevyužili všetky prsty jednej ruky.
K novej mene sa však radikálnejšie postavili v Česku. Od januára tohto roku už možno nakupovať virtuálnu menu na takmer 8-tisíc platobných miestach. Vstup do bitcoinového sveta sa bežným ľuďom otvára na pobočkách Českej pošty a na termináloch Sazky. Pre korektnosť treba dodať, že tento vstup je len jednosmerný – na všetkých uvedených miestach je bitcoiny možné len kupovať, nie predávať. Výmena bitcoinov za reálne peniaze (české koruny) je o čosi zložitejšia, no určite uskutočniteľná.
Vlastniť bitcoiny na iné ako špekulatívne účely zatiaľ na Slovensku nemá veľký význam. Počet obchodov a firiem, v ktorých by bolo možné virtuálnou menou platiť, je extrémne nízky. Kým v Česku by ste bitcoinom mohli platiť napríklad aj za služby materskej školy, na Slovensku sú možnosti obmedzené. Kryptomenou si zatiaľ môžete zaplatiť akurát tak za hotel, nábytok s bytovými doplnkami či 3D tlačiareň. Všade inde je lepšie ostať pri eurách.