Trhy rastú rekordne dlho. A stále majú dôvod ísť vyššie
Finančné trhy si tento mesiac vydýchli. Prezidentské voľby vo Francúzsku nepriniesli žiadne prekvapenie, ktoré by nastolilo ďalšie otázky o budúcnosti EÚ či projekte spoločnej meny.
Finančné trhy si tento mesiac vydýchli. Prezidentské voľby vo Francúzsku nepriniesli žiadne prekvapenie, ktoré by nastolilo ďalšie otázky o budúcnosti EÚ či projekte spoločnej meny.
Optimizmus je viditeľný aj na akciových trhoch. Oba indexy najväčších európskych ekonomík – nemecký aj francúzsky – už v polovici mája vykazujú dvojciferný nárast od začiatku roka. V oboch prípadoch sa tohtoročné prírastky indexu DAX aj parížskeho CAC 40 pohybujú okolo 10,4 % a výrazne prekonávajú aj S&P 500, jeden z najsledovanejších indexov na svete. Jeho hodnota za prvých štyri a pol mesiaca tohto roku vzrástla „len“ o 7,3 %.
Nie sú to zanedbateľné čísla. Trhy s akciami rastú bez významnejšieho zaváhania už od roku 2009. Takáto séria „dobrých“ rokov na burze vyvoláva otázky, dokedy bude na finančných trhoch panovať takáto nálada. To, že ceny akcií prepisujú historické maximá, je podľa niektorých expertov signálom toho, že trhy musia zaradiť spiatočku.
No ako pri investovaní platí, že minulé výnosy nie sú zárukou budúcich, platí to aj pre správanie trhov. Je pravda že ak by sme merali dĺžku rastových trendov na burzových parketoch, oživenie po roku 2009 by patrilo medzi tie najdlhšie. To však neznamená, že trhy môžu finančných štatistikov prekvapiť.
Kríza, ktorá pred siedmimi rokmi kulminovala, bola pre mnohých investorov traumatickým zážitkom. Sedem ďalších rokov sa nieslo v znamení nepretržitého rastu, ktorý na jeden rok vystriedala stagnácia a návrat na rastovú trajektóriu. Čo príde, nevie nik. No je dobrá šanca na to, že trhy porastú ešte vyššie.
So súčasným stavom totiž existuje paralela, ktorá ho až prekvapivo presne pripomína. Stačí sa vrátiť do druhej polovice 80. rokov, keď na jeseň 1987 padli ceny akcií po celom svete počas tzv. čierneho pondelka o viac ako 20 %. Pád pokračoval aj neskôr a pre mnohých znamenal nielen šok, ale aj traumu. Podobne ako svetová hospodárska kríza.
To, čo prišlo v nasledujúcich rokoch, nápadne pripomína posledné roky na akciových trhoch: sedemročné obdobie rastu, jeden rok stagnácie a – ďalšia rastová vlna. O takomto scenári však hovorí len málokto. Finanční experti, ktorí prezentujú svoje predikcie, majú pesimizmus v pracovnej náplni. Je bezpečnejšie pre nich hovoriť svojim klientom, že bude zle, a potom sa s nimi tešiť z toho, že ich predpoveď nevyšla, ako kresliť optimistické scenáre, na ktorých môžu klienti prerobiť. Na šanci, že trhy nás ešte v nasledujúcich rokoch môžu príjemne prekvapiť, to však nemení vôbec nič.