Tri investičné lekcie roku 2018
Pri investovaní by ste nemali stratiť. Pokiaľ sa bude finančným trhom dariť, bude v pluse aj váš účet. Keď prídu krušnejšie obdobia, budete bohatší o nové investičné lekcie.
Ešte na začiatku roku 2018 to vyzeralo na ďalší triumfálny rok pre optimistov. „Akciový trh má za sebou najlepší štart za posledných 31 rokov a to je dobré znamenie aj pre zvyšok roka,“ napísal server americkej CNBC pred rokom. Písal sa 24. január 2018.
O 341 dní neskôr, v posledný kalendárny deň minulého roku, bolo zrejmé, že pôvodný odhad bol omyl: „Americké akcie zaznamenali najhorší rok za poslednú dekádu, hodnota indexu S&P 500 padla o viac ako 6 %,“ oznámila na svojom webe biznisová TV stanica.
To, že deň netreba chváliť pred večerom, by mohla byť prvá lekcia, ktorá platí aj pri investovaní. Ako by ste sa však z nej poučili? Tri nasledujúce lekcie ponúkajú menej nápadné investičné postrehy, ktoré priniesol rok 2018.
Diverzifikácie funguje. I keď nie vždy
Ako sa vám darilo pri investovaní v minulom roku? Bez ohľadu na to, či patríte ku konzervatívnym investorom a preferujete nižšie riziko dlhopisov, alebo uprednostňujete akcie, je takmer isté, že rok 2018 ste skončili s mínusom. Minulý rok bol pre finančné trhy výnimočný – takmer všetko, do čoho bolo možné investovať, šlo počas neho nadol.
Praktickým dôsledkom takéhoto vývoja bolo, že straty pocítili aj investori, ktorí majú svoj kapitál učebnicovo diverzifikovaný. Napriek minuloročnej skúsenosti však aj naďalej ostávajú platné všetky výhody diverzifikovaných portfólií. Netreba zabúdať na to, že predpokladom správnej diverzifikácie rizík je investovanie do takých finančných nástrojov, ktoré počas roka nekopírujú rovnakú krivku.
Benefit diverzifikácie sa však stratí, keď sa dlhopisy začnú správať ako akcie. Nie je to zvyčajný jav, skôr naopak, no nie je to nemožná situácia. S jej výskytom treba pri investovaní vždy počítať a brať ju ako výnimku potvrdzujúcu to, že diverzifikácia funguje. Nie však vždy.
Ak to vyzerá ako bublina, asi to aj bude
V decembri 2017, keď hystéria okolo digitálnych mien vrcholila, sa kurz bitcoinu vyšplhal na závratných 20 000 amerických dolárov. Na sociálnych sieťach pribúdalo príkladov toho, ako boli ľudia ochotní predať svoje domy, jachty či autá len preto, aby sa aj oni mohli „zviezť“ na historickej príležitosti.
Rok 2018 ukázal to isté, čo mnohokrát predtým: ak niečo vyzerá ako bublina, s vysokou pravdepodobnosťou to aj bublina bude. To, čo sa v roku 2000 stalo technologickým akciám, neskôr na realitnom trhu v USA, sa zopakovalo aj v roku 2018 na trhu s digitálnymi kryptomenami. Nenaplnili sa vízie o tom, že technologická evolúcia vo financiách vytlačí v blízkom období z našich peňaženiek hotovosť, ani o tom, ako sa z kryptomien stane nová trieda aktív (žiadna banka nemá na ne špecializované obchodné oddelenie). Dnes sa kurz bitcoinu pohybuje okolo 3 600 USD a predpovedať, ako sa bude vyvíjať v tomto roku, už po fiasku v tom predchádzajúcom nechce radšej nik.
Prečo je dobré mať na pamäti bitcoin? Pretože bubliny na finančných trhoch vznikajú najskôr v hlavách ľudí. Len tak mohol rok 2018 priniesť aj ďalšiu, mediálne menej známu bublinu – akcie spoločností, ktoré sa venovali marihuane. I táto bublina už stihla spľasnúť, no s určitosťou možno povedať, že nebola posledná.
Módne trendy je lepšie ignorovať
Ak ste sa v posledných rokoch začali bližšie zaujímať o investovanie do konkrétnych akcií, bolo takmer isté, že skôr či neskôr narazíte na skratku FAANG. Päť písmen v nej reprezentovalo prvé písmená názvov piatich technologických gigantov, ktoré boli medzi investormi vychytené: Facebook, Apple, Amazon, Netflix a Google.
Dnes každá z týchto firiem bojuje s vlastnými problémami a investície do ich akcií už nie sú vychytené. FAANG zafungoval ako skvelý marketingový nástroj, ako módny hit vo svete investovania. Rok 2018 však priniesol jeho koniec.
Existencia podobných módnych trendov nie je vo financiách ničím výnimočným. Niekedy trvá celé roky, kým investori pochopia, že sadli na lep príbehom, ktoré pekne vyzerajú len chvíľu. Z rovnakej kategórie je aj BRICS, akronym, s ktorým v roku 2001 prišla americká banka Goldman Sachs. Päť písmen ukrývalo názvy krajín, ktoré sľubovali investorom perspektívy rastu (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika). Goldman Sachs, spolu s ďalšími finančníkmi, výrazne profitovali zo záujmu o fondy investujúce podľa konceptu BRICS. V roku 2015 sa však skončil i tento príbeh, jeho koniec „odpískal“ jeho tvorca. Ak už do niečoho investovať peniaze, tak určite nie podľa podobných trendov.