Tvorcov indexov zrejme čaká nová regulácia, stanú sa finančnými inštitúciami
Pasívne investovanie umožnilo individuálnym investorom zhodnocovať úspory efektívnejšie ako profesionálnym manažérom v klasických podielových fondoch. Nárast jeho popularity je až taký enormný, že môže skomplikovať život tvorcom indexov, ktoré pasívne riadené fondy kopírujú.
Americká Komisia pre cenné papiere (SEC) v júni oznámila zámer prehodnotiť, či firmy vytvárajúce indexy by nemali byť regulované rovnako ako bežní správcovia fondov. Spoločnosti, ktoré vytvorili indexy ako S & P 500, Russell 2000 či MSCI World, fungujú vo svete peňazí na základe výnimky – v USA sa nepovažujú za finančné inštitúcie, ale za vydavateľské organizácie.
Fakt je, že mnohí tvorcovia indexov boli vo svojich začiatkoch vydavateľstvami alebo poskytovateľmi informácií. Nárast popularity pasívneho investovania však zmenil ich rolu: ich produkty už nie sú len indikátorom diania na finančných trhoch, ale vyhľadávaným finančným nástrojom. Americká spoločnosť S & P Dow Jones Indices, ktorej patrí index S & P 500, už nerobí len „monitoring“ akciového trhu prostredníctvom burzového indikátora, ale rozhoduje aj o tom, do akcií ktorých firiem potečú miliardy dolárov v pasívne riadených indexových fondoch, ktoré uvedený akciový index sledujú.
Význam tvorcov indexov v budúcnosti má ešte vzrásť. Dôvodom sú nové investičné megatrendy vrátane ESG (sociálne zodpovedného) investovania. Pri klasických indexoch možno akceptovať argument, že výber konkrétnych firiem a ich podiel v báze indexu závisí od trhovej hodnoty, no pri ESG investovaní to neplatí. Kľúčovú rolu v tomto prípade hrajú úplne iné faktory, ktoré možno posudzovať rôzne.
Je pravdepodobné, že diskusia o statuse tvorcov indexov nebude rýchla. Vo svete financií je to extrémne lukratívny biznis, ktorý ročne generuje miliardové zisky. Podľa tohto indikátora sú producenti indexov finančnými inštitúciami už dávno.