VEĽKÁ NOC NÁS BUDE STÁŤ TENTO ROK MENEJ. UŠETRÍME DESIATKY EUR
Aj keď pandémia koronavírusu finančnú situáciu mnohých slovenských domácností zhoršila, obmedzenia s ňou spojené sa podpísali na úspore v bežnej spotrebe rodín. Príkladom sú aj prípravy na sviatok, akým je blížiaca sa Veľká noc. Podľa Petra Gurecku, odborníka na osobné financie z PARTNERS GROUP SK, ušetria Slováci počas veľkonočných sviatkov na strave aj na nádielke pre kúpačov a šibačov. „Za bežných okolností by tradičná príprava na Veľkú noc rodinu vyšla na vyše 200 eur. Tento rok to môže byť o desiatky eur alebo aj stovku menej,“ hovorí.
Veľkonočné sviatky, tak ako si ich pamätáme pred pandémiou, sú sviatkami stretávania a návštev, čo si často vyžadovalo aj cestovanie na opačný koniec republiky. No aktuálna situácia a počty pozitívne testovaných Slovákov neklesajú, čo znamená, že tohtoročnú Veľkú noc, tak ako to bolo na Vianoce, strávime len v kruhu najbližšej rodiny. „Práve kvôli aktuálnej situácii predpokladáme, že tohtoročné sviatky prinesú menší nápor na peňaženky a rodinný rozpočet. Každoročné výdavky tvorili najmä náklady na stravu a organizáciu rodinných stretnutí či návštev, ale aj výslužku pre šibačov. Vzhľadom na obmedzené stretávanie tieto výdavky značne poklesnú, čo vytvára dobrú príležitosť na sporenie a odloženie peňazí do rezervy,“ tvrdí Peter Gurecka.
UŠETRENÉ PENIAZE SI ODLOŽTE
Podľa odborníka môžu domácnosti počas tohtoročnej Veľkej noci ušetriť na spotrebe desiatky až stovku eur. To však neznamená, že by sme ich mali okamžite minúť. Rozumnejšie je odložiť ich do rezervy určenej na vykrytie iných významných udalostí v priebehu roka. S tými by mali rodiny počítať už od začiatku roka vo finančnom pláne. „Narodeniny, výročie sobáša, Vianoce, dovolenky, ale aj dane či predpokladané nedoplatky sú výdavky, ktoré sa opakujú každý rok, preto by nemali prekvapiť rodinný rozpočet. Zo skúseností však vieme, že mnohí Slováci svoje financie neplánujú vopred a aj väčšie položky platia nárazovo z bežnej spotreby,“ myslí si Peter Gurecka. V prípade zníženia príjmu či iných neočakávaných udalostí, akou je napríklad aj súčasná pandémia, môže byť takéto správanie pre rodinu likvidačné. Potvrdzuje to aj prieskum agentúry Focus a Nadácie PARTNERS z júna 2020, podľa ktorého až 72 % Slovákov pandémia zaskočila vyššími mesačnými výdavkami na lieky, drogériu a hygienu a niektorých aj na stravu. „Preto je finančná príprava a samotná rezerva najdôležitejšou súčasťou rodinných financií,“ dodáva.
FINANCOVANIE SVIATKOV Z REZERVY JE KRAJNÉ RIEŠENIE
Každá finančná rezerva by mala byť optimálne rozdelená na dve časti – na očakávané a neočakávané mimoriadne výdavky. „Pri financovaní sviatkov odporúčam v krajnom prípade použiť vždy iba rezervu na očakávané výdavky a rozpočet reálne prispôsobiť aktuálnym možnostiam,“ radí odborník. Zároveň upozorňuje, že tieto peniaze treba do rezervy rýchlo vrátiť: „Rezerva je primárne určená na vykrytie neočakávaných životných situácií, financovanie sviatkov medzi ne nepatrí.“ Dobrým príkladom je aj súčasná koronakríza, počas ktorej mnohí ostali bez práce a zárobku, alebo sa im mesačné príjmy značne obmedzili. „Tí, čo mali vytvorenú rezervu, zvládali túto situáciu podstatne ľahšie, mali viac času prispôsobiť sa aktuálnym podmienkam a porozmýšľať nad záložným plánom,“ dodáva Peter Gurecka.
TAKTO SA NA SVIATKY PRIPRAVÍTE VŽDY VOPRED
Patríte k tým, ktorí sa na sviatky finančne nepripravujú? Dobrovoľne si tak vytvárate stresové prostredie. Pravidelné sviatky vás každoročne stoja stovky eur, ktoré musíte vyčleniť z bežnej spotreby a väčšinou na poslednú chvíľu. „Neplánované výdavky extrémne zaťažujú rodinný rozpočet. Môže sa stať, že okrem financovania sviatkov v danom mesiaci bude musieť domácnosť kúpiť napríklad aj novú práčku, alebo dať opraviť auto, čo z aktuálnych voľných zdrojov nemusí vedieť vykryť,“ opisuje odborník. Dosahy neočakávaných výdavkov na bežný život zmierňuje presne stanovený finančný plán a už spomínaná rezerva, v ideálnom prípade vo výške šesťnásobku mesačného príjmu. „O železnú rezervu však mnohé rodiny už počas pandémie prišli. O to dôležitejšie je financie dôkladne plánovať,“ upozorňuje.
TIP ODBORNÍKA: AKO NA FINANČNÝ KALENDÁR
- Urobte si finančný kalendár na celý rok.
- Uveďte realisticky všetky rodinné a iné spoločenské udalosti, na ktoré ste pozvaní.
- Zohľadnite všetky narodeniny, výročia, sviatky.
- Reálne si zhodnoťte, koľko si dokážete mesačne pravidelne odkladať na tieto udalosti.
- Do kalendára si zapíšte mimoriadne príjmy a odmeny, ktoré máte isté.
- Zapíšte si do kalendára, konkrétne v ktorý deň a aké výdavky budete potrebovať.
- Určite si prioritné udalosti, teda tie, ktoré sú pre vás najdôležitejšie.
- Overte si vopred, či vám peniaze vychádzajú na všetky stanovené udalosti. Ak nie, financie prerozdeľte podľa priorít.
POZRITE SA, KDE NA VEĽKEJ NOCI NAJVIAC UŠETRÍTE
Bežne na prípravu Veľkej noci rodina minie viac než 200 eur. Veľká časť z toho ide na nákup potravín, ale náklady zdvihne napríklad aj cestovné v rámci veľkonočných rodinných návštev, alebo aj výslužka pre šibačov. A práve na týchto položkách tento rok domácnosti usporia. „Rodiny budú počas sviatkov chystať veľkonočné stoly pre menší počet ľudí. Rovnako sa odbúrajú náklady spojené s cestovaním či so zabezpečením výslužky pre kúpačov a šibačov zo širšieho rodinného kruhu,“ tvrdí Peter Gurecka. Súčasne uvádza prehľad výdavkov a predpokladanú úsporu počas tohtoročných sviatkov.
- Veľkonočné koláče (nákup na pečenie veľkonočného barančeka a 3 druhov koláčov)
Bežne zaplatíte: 30 eur
Predpokladaná úspora: 5 eur
- Veľkonočný stôl (nákup mäsa, surovín na zemiakový šalát, studených mís a chuťoviek)
Bežne zaplatíte: 115 eur
Predpokladaná úspora: 40 eur
- Sezónna dekorácia
Bežne zaplatíte: 30 eur
- Výslužka pre šibačov
Bežne zaplatíte: 45 eur
Predpokladaná úspora: 25 eur
- Doprava za rodinou
Bežne zaplatíte: od 20 do 100 eur
Predpokladaná úspora: 20 až 100 eur
Výdavky na Veľkú noc v bežnom režime: od 240 do 320 eur
Predpokladaná úspora: 90 až 170 eur