Výnosy ultrabezpečných dlhopisov mieria nahor, pokles úrokov sa odkladá
Kto očakával, že úrokové sadzby sú už tak vysoko, že v blízkej budúcnosti môžu len klesnúť, bude takmer naisto sklamaný. Paradox je, že príčinou tejto zlej správy je príliš veľa dobrých správ.
Takmer niet týždňa bez nových ekonomických dát, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť toho, že centrálni bankári sa nebudú s uvoľňovaním menovej politiky ponáhľať. To je ten lepší scenár. Ten druhý už počíta s možnosťou, že radosť z ukončenia série zvyšovaní úrokových sadzieb bola predčasná.
Oba scenáre sú aktuálne pre USA aj pre starý kontinent a sú viditeľné každému. Výnos 30-ročných amerických vládnych dlhopisov začiatkom októbra prekonal 5 %. Ešte dva mesiace predtým mohli majitelia týchto cenných papierov počítať len so 4 % výnosom do splatnosti. Na prvý pohľad to nie je veľká zmena, ale na dlhopisových trhoch ide o výnimočnú udalosť porovnateľnú so zemetrasením.
Výnosy sa pri dlhopisoch vyvíjajú inverzne k ich cene. Inými slovami – ak výnos rastie, cena dlhových cenných papierov klesá. Relatívne rýchly rast vládnych dlhopisov USA, ktoré sa považujú za najbezpečnejšie investície na svete, zároveň znamená aj výrazné straty, ktoré ich majitelia zaznamenali.
To, čo možno pozorovať na americkom dlhopisovom trhu, sa deje aj na európskom. V rovnakom čase sa nad úroveň 3 % dostal aj výnos z 10-ročných štátnych dlhopisov Nemecka, ktoré je najbezpečnejším dlžníkom v eurozóne.
Tieto signály sú dôležité pre každého. Dlžníkom, ktorí bankám splácajú úvery, dávajú finančné trhy najavo, že na nižšie úroky v blízkej budúcnosti sa neradno spoliehať. Investori na akciových trhoch by nemali byť zaskočení, ak na burzách príde k ďalším výpredajom. Zinkasovať atraktívny výnos z bezpečných dlhopisov znie lákavejšie ako riskovať pri volatilnejších akciách. A tí, ktorí hľadajú bezpečný prístav pre svoje úspory, majú ešte väčší problém nájsť útočisko, ako tomu bolo v uplynulých mesiacoch.