Vysoké percentá na papieri, no realita úplne iná
Akciové trhy minulý rok vystrelili nahor, no vaše investície nie? Neznamená to, že niekde robíte chybu.
Rok 2023 mal byť pre majiteľov akcií jeden z najlepších v posledných rokoch. Najsledovanejší burzový index – americký S&P 500 – vzrástol počas neho o vyše 24 %. Ak by vo výnosovom percente mali byť zohľadnené aj vyplatené dividendy, stúpol by na viac ako 26 %.
Takáto bilancia poteší každého investora. Ak by ste sa však pozreli na to, ako sa darilo vášmu akciovému portfóliu, je pravdepodobné, že na otváranie šampanského by ste nemali špeciálny dôvod.
Prečo je tomu tak? Päť pravdepodobných vysvetlení toho, prečo vaše akcie zarobili v minulom roku menej ako percentá v úvode tohto textu.
- Rekordne zarobili len americké akcie
Vysoké dvojciferné percento nezarobili všetky akcie, do ktorých bežní investori vkladajú svoje úspory. Atraktívny výnos sa podarilo dosiahnuť indexu amerických akcií.
USA však nie sú jediná krajina, v ktorej možno do akcií investovať. Prevažná väčšina investorov spravidla rozkladá riziko medzi rôzne regióny a investujú aj na európskych trhoch, v Ázii alebo aj v Austrálii. Robia tak preto, aby ich portfóliá boli diverzifikované a neniesli riziko toho, že pri výbere jednej krajiny alebo regiónu šliapnu vedľa.
Na ilustráciu: Nemecký akciový index DAX vzrástol v minulom roku o pätinu, francúzsky CAC 40 o približne 16,5 % a hlavný index londýnskej burzy FTSE 100 len o necelé 4 %. Z pohľadu diverzifikácie dáva zmysel mať časť portfólia aj na týchto trhoch. Ani tí najsofistikovanejší investori nevedia, ktorý z nich zažiari, no majú istotu, že budú na ňom. Aj keď ich konečnú bilanciu ovplyvnia tie trhy, ktoré zarobili menej.
- Stávka na Ameriku nie je jedna
Ak by aj niekto na začiatku minulého roka vedel, že v nasledujúcich 12 mesiacoch sa bude najviac dariť americkým akciám, ani tak by nemal vyhraté.
Index S&P 500, ktorému sa tak darilo, totiž nie je zrkadlo celého akciového trhu v USA, len jej časti. Presnejšie piatich stoviek firiem s najväčšou trhovou hodnotou. Na amerických burzách sa pritom obchoduje s približne 4 500 akciami, takže hlavný index prakticky ignoruje to, čo sa deje s väčšinou akcií na trhu v USA.
Zarobiť vysoký dvojciferný výnos by preto znamenalo vopred vedieť, že nahor pôjdu najvýraznejšie tie najväčšie firmy v USA a tým ostatným bude lepšie sa vyhnúť. Ani takáto forma predpovedania budúcnosti nie je štandardnou výbavou investorov.
- Pravidelné investovanie mení percentá
Ročné výkonnosti akcií alebo indexov porovnávajú zmenu medzi dvoma okamihmi – začiatkom roka a jeho koncom. Sú relevantné len pre malý okruh investorov – tých, ktorí na začiatku roka investujú a počas nasledujúcich mesiacov nerobia vôbec nič.
Prevažná väčšina ľudí však takýmto spôsobom neinvestuje. Do akcií, dlhopisov (alebo čohokoľvek iného) vkladajú časť svojich úspor postupne, zvyčajne raz za mesiac. Ak tak robia počas roka, v ktorom trhy rastú, najviac sa zhodnotí len prvá. Všetky ostatné už zarobia menej.
To, čo sa môže javiť ako nevýhoda pravidelného investovania v období rastu, je jeho prednosťou v časoch poklesu. Pri klesajúcom trhu analogicky stratí najviac len prvá, relatívne malá investícia. Tie, ktoré prídu po nej, už prerobia menej.
- Výnosy znižujú poplatky
Investovanie je predovšetkým o pravdepodobnosti, no s čím môže počítať každý investor celkom bezpečne, sú poplatky. Platiť ich musí každý – či už sa rozhodne pre investovanie na vlastnú päsť, cez podielové fondy alebo ETF fondy.
Všetky percentuálne výnosy akciových alebo dlhopisových indexov sú čisto hypotetické – počítajú sa vo svete, v ktorom poplatky neexistujú. V reálnom živote ich však musí platiť každý. Ich existencia je vysvetlením toho, že ak by aj niekto mal prorocký dar a prezieravo by vedel v každom roku určiť, ktorým investíciám sa bude dariť najlepšie, jeho výnos by bol nižší práve pre poplatky.
Kto sa chce vyhnúť sklamaniu, mal by ich výške venovať pozornosť už od začiatku. Platí to aj vtedy, ak je ponuka investovania prezentovaná ako služba zadarmo. Finančné inštitúcie nie sú charitatívne organizácie, poplatky si zinkasujú vždy.
- Rozdielnosť v kurzoch
Posledným faktorom, ktorý skresľuje reálnu výkonnosť investícií oproti tomu, čo ukazujú grafy, sú devízové trhy. Miesto, kde investori predávajú menu, ktorú majú, aby mohli kúpiť takú, v ktorej chcú investovať.
Ak by európski investori chceli napr. investovať do amerického ETF fondu, ktorý kopíruje index S&P 500, musia v prvom kroku vymeniť svoje eurá za doláre a tie investovať. To, za akých podmienok k takejto konverzii dôjde, závisí práve od devízových trhov.
Konverziám sa investori nevyhnú ani vtedy, keď nakupujú fondy priamo za eurá, no fondy investujú napríklad do amerických aktív. Rozdiel je len v tom, že konverziu eur na doláre neurobia jednotliví investori samostatne, ale za všetkých ju uskutoční fond.
Zmena vo výmennom kurze eura a dolára tak môže výrazne skresliť konečné percento ziskovosti akejkoľvek investície. Je to riziko, ktorému sa však úplne vyhnúť nedá.