Z kasína na Wall Street
Sú príbehy, ktoré dokáže napísať len život. Kto iný by dokázal vymyslieť cestu mladého hráča blackjacku v Las Vegas na vrchol svetovej finančnej elity, odkiaľ ho po desaťročiach kraľovania vyhodia vlastní ľudia? Bill Gross, neoficiálny kráľ dlhopisových trhov, si pred pár dňami zbalil kufre v spoločnosti Pimco a zamieril do vedenia fondu, v ktorom bude spravovať menej peňazí, ako bola jeho predchádzajúca mesačná výplata.
Sú príbehy, ktoré dokáže napísať len život. Kto iný by dokázal vymyslieť cestu mladého hráča blackjacku v Las Vegas na vrchol svetovej finančnej elity, odkiaľ ho po desaťročiach kraľovania vyhodia vlastní ľudia? Bill Gross, neoficiálny kráľ dlhopisových trhov, si pred pár dňami zbalil kufre v spoločnosti Pimco a zamieril do vedenia fondu, v ktorom bude spravovať menej peňazí, ako bola jeho predchádzajúca mesačná výplata.
Prehliadať meno Bill Gross vo svete financií bolo už niekoľko rokov nemožné. Prvým dôvodom by mohla byť masa peňazí, ktorá za ním stála. Jeho spoločnosť Pacific Investment Management, ktorej názov si médiá skrátili jednoducho na Pimco, spravovala do jeho odchodu fondy v celkovej hodnote bezmála 2 trilióny dolárov. Ani vo svete veľkých peňazí nie sú čísla s dvanástimi nulami úplne bežné.
Druhým dôvodom je jeho zjav. Keď sa na televíznych obrazovkách objavujú finančníci, prísne dbajú na to, aby svojím zovňajškom pripomínali módne magazíny. O B. Grossovi to nemožno povedať. Pred kamerami sa zriedkavo objavoval v saku a neobťažoval sa ani so zaväzovaním kravaty, ktorú mával na sebe. Neboli to jeho jediné výstrednosti, no starnúci pán (tento rok oslávil 70 rokov) si ich mohol dovoliť. Jeho vlajková loď, dlhopisový fond s označením „Total Return“, zarobil za posledných 15 rokov celkovo 164 %, kým konkurenčné fondy dosiahli priemerný výnos 116 %. Famózny výsledok dosiahol aj napriek tomu, že svojou veľkosťou bol spomínaný fond na trhu mamutom, ktoré zvyčajne nedokážu konkurovať menším a pružnejším hráčom.
Koniec kraľovania B. Grossa prišiel nečakane. Aspoň pre finančné trhy. Akcie nemeckého koncernu Allianz, ktorý v roku 2000 Pimco kúpil, sa v deň zverejnenia odchodu B. Grossa prepadli o 5 %, ďalších 5 % stratili v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov. Naopak, cena akcií spoločnosti Janus Capital, ktorá sa stala novým zamestnávateľom starnúceho kráľa dlhopisov, v priebehu jediného dňa vyletela nahor o 43 %.
Kasínové začiatky
Už ako mladý absolvent psychológie a manažmentu mal B. Gross nos na peniaze. Keď prvýkrát vstúpil v 60. rokoch minulého storočia do kasín v Las Vegas, mal len 200 dolárov. Pri odchode z nich to bolo 50-násobne viac. Na začiatku 70. rokov si stavil opäť – jeho kasíno už však nebolo v nevadskej púšti, ale na Wall Street. Jeho malý fond sa zameral na dlhopisy, ktoré boli dovtedy na okraji investičného záujmu. B. Gross však videl začiatok nového trendu, ktorý naštartovala protiinflačná menová politika americkej centrálnej banky. Pokles úrokových sadzieb v najväčšej svetovej ekonomike spustil nárast cien dlhopisov.
Dlhopisové fondy v 70. rokoch neboli miestom, kde by bolo možné nájsť hektiku Wall Streetu. Investori kupovali dlhopisy, ktoré nechceli nikdy predať. Ich snahou bolo zaistiť pravidelné výplaty kupónov, až kým dlhopisy neboli splatné. B. Gross si však všimol, že hoci klesajúce úrokové sadzby skutočne dvíhajú ceny dlhopisov nahor, ceny niektorých stúpali rýchlejšie ako ostatné. Začal medzi nimi vyberať šampiónov. Stratégii hľadania najlepších ostal verný ďalších 40 rokov. V roku 2007 bol jeho fond „Total Return“ lepší ako 99 % konkurencie. No finančná kríza rozbila aj jeho model.
Virtuálna realita
Manipulácie s cenami dlhopisov, ktorými začali odpovedať centrálne banky po celom svete na dozvuky globálnej krízy, vytvorili virtuálnu realitu bez akéhokoľvek historického precedensu. Vývoj reálnej ekonomiky už pre trhy nebol dôležitý, kroky centrálnych bankárov boli to jediné, na čom záležalo. Keď v roku 2010 B. Gross spozoroval, že štrukturálny deficit Veľkej Británie dosiahol 7 % , najviac v povojnovej histórii, jeho investičný kalkul bol jednoznačný – výnosy zo štátnych dlhopisov by mali ísť nahor. Škrt cez rozpočet mu však urobila centrálna banka – jej masívne nákupy znamenali ďalší pokles výnosov a miliardové straty pre Grossov fond.
Skúsenosti a ekonomická logika ho zradili aj pri masívnych stávkach na vývoj európskych aj amerických dlhopisov. Straty sa začali kumulovať do rozmerov, ktoré posunuli výkonnosť Grossových fondov do sféry podpriemernosti a vystrašili aj jeho klientov. Lavína výberu vkladov sa spustila v máji minulého roku a trvá dodnes. Jej tempo nabralo ešte vyššie obrátky po tom, ako B. Gross oznámil odchod z firmy, ktorú sám zakladal.
Na novom a skromnejšom pôsobisku bude mať starnúca hviezda investičného neba, zvyknutá na podporu stoviek analytikov, k dispozícii jediného obchodníka. Jeho prestup tak pripomína skôr vydarený marketingový ťah ako kariérny posun. S osobným majetkom na úrovni dvoch miliárd dolárov je však možné, že B. Gross sa ešte pokúsi presvedčiť o tom, že desiatky rokov na vrchole elity nebola náhoda.