Lekcie ničiteľov bohatstva
Trúfali by ste si však tipnúť, ktoré finančné inštrumenty sú, naopak, najväčšími ničiteľmi bohatstva? Odpoveď možno zarazí: Sú to tiež ETF fondy.
Rebríček tých najväčších „spaľovačov“ peňazí zostavila americká analytická spoločnosť Morningstar. V piatich ETF fondoch, ktoré sú na špičke tohto poradia, prišli investori za posledných 10 rokov o viac ako 30 miliárd dolárov.
Každý z týchto ETF fondov má svoje vlastné, špecifické zameranie. Orientujú sa na oblasti trhu alebo spôsob investovania, akému by sa bežní investori mali vyhýbať.
To je dôvod pátrať po tom, čo je tajomstvom neúspechu týchto ETF fondov.
S pákou proti trendu
Slová ako „leverage“ ani „finančná páka“ nepatria do štandardnej slovníkovej výbavy ľudí. Aj napriek tomu, že desiatky tisíc Slovákov s finančnou pákou reálne žijú. Nik ju však takto nenazýva, bežne o nej hovoríme len ako o hypotekárnom úvere.
Finančná páka je v podstate označenie pre využívanie cudzieho (teda požičaného) kapitálu. Pri hypotekárnom úvere sú cudzím kapitálom peniaze z banky, za ktoré si možno kúpiť nový byt. Na kapitálovom trhu možno s požičanými peniazmi špekulovať aj na pohyb cien akcií.
Ak takáto finančná stávka vyjde, vďaka páke je dosiahnutý zisk podstatne vyšší ako bez nej. Platí to však aj naopak – ak sa investori netrafia, prerobia podstatne viac.
Fond ProShares UltraPro Short používa finančnú páku tiež. Problém je však v tom, že ju využíva na „otočenie“ denných výkyvov akciového trhu. Ak ceny akcií (v tomto prípade akciového indexu Nasdaq 100) vzrastú počas dňa o 1 %, cena tohto ETF fondu klesne o 3 %. Naopak, 1 % pokles indexu počas jedného dňa znamená zisk 3 % pre investorov.
Akciové trhy majú tendenciu dlhodobo rásť. Nahor síce nejdú každý deň, no rastúci trend je dominantný. Ničí však hodnotu tohto ETF fondu. Snažiť sa zarobiť na poklese rastúceho trhu je pre dlhodobých investorov nebezpečný návrh.
Obchod so strachom
Aj ETF fond, ktorý patrí v rebríčku medzi najväčších ničiteľov bohatstva, používa finančnú páku. V jeho portfóliu nie sú však žiadne akcie, ale index VIX – tzv. index strachu. (Presnejšie: termínové kontrakty na tento index.)
To, ako funguje index strachu, napovedá už jeho názov. Ak na trhoch nastane neistota alebo stav paniky, hodnota indexu VIX vystrelí prudko nahor. Keď sa situácia upokojí, s rovnakou razanciou sa vráti na nižšie hodnoty.
Problém je v tom, že pri absencii trhových šokov je index VIX relatívne stabilný. Termínové kontrakty s každým dňom strácajú čas svojej vnútornej hodnoty (finančné inžinierstvo v praxi) a v neprospech investorov hrá aj použitá páka, ktorá znásobuje denné výkyvy indexu 1,5-násobne.
ETF fond s takouto konštrukciou môže byť vhodný pre aktívnych obchodníkov a špekulantov, ktorí si trúfajú správne odhadnúť moment, keď na trhoch začne vznikať panika. A, samozrejme, dokážu korektne identifikovať aj čas jej vrcholu.
Pre dlhodobé investovanie je však tento ETF fond kontraproduktívny. Platí to aj napriek tomu, že investori alebo médiá dokážu každý deň pomenovať niekoľko „hrozieb“, ktorých sa treba obávať. Väčšina z nich sa nikdy nenaplní.
Disruptívne omyly kráľovnej Wall Street
Ešte pred pár rokmi, počas globálnej pandémie koronavírusu, bola Cathie Wood označovaná za nekorunovanú kráľovnú Wall Street. Vlajková loď jej investičného impéria – ARK Innovation – zarábala percentá, o akých investori v iných ETF fondoch mohli len snívať.
Jedným z hlavných dôvodov je to, že ETF pod správou Wood nie je „obyčajný“ ETF fond. Väčšina ľudí má s touto skratkou spojené pasívne indexové fondy, ktoré len kopírujú zavedené (obvykle akciové) indexy.
V prípade ARK Innovation to však neplatí. Je riadený aktívne, teda manažment fondu sám rozhoduje o tom, kedy a aké akcie nakúpi a ktoré predá. Na rozdiel od bežných akciových indexov je ETF fond silne koncentrovaný – je v ňom len pár desiatok titulov, ktoré majú prepísať pravidlá fungovania spoločnosti svojimi novými technológiami.
Problém je v tom, že Cathie Wood (a ani nik iný) nevie predpovedať budúcnosť. To je jediné vysvetlenie skutočnosti, že v jej portfóliu chýbajú firmy, ktoré aktuálny megatrend umelej inteligencie vytiahol nahor najviac. Nie je to prekvapujúce zistenie – väčšina aktívnych správcov na akciových trhoch nedokáže zarobiť viac ako štandardný index.
Na porovnanie: od februára 2021 do dnešného dňa je index S&P 500 hore o približne 50 %. ARK Innovation ETF: -70 %.